Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: TZ: Letos o 30 % vyšší rozpočty na údržbu škol, rekonstruovalo se především o prázdninách

01. 09. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Moravské školy zřizované krajem letos mohou na rekonstrukce svých budov využít o 30 % finančních prostředků více než v loňském roce. Kraje se totiž rozhodly investovat v roce 2010 do údržby krajských školských organizací v průměru bezmála 160 milionů Kč. Náročné rekonstrukce jsou prováděny především o prázdninách, úpravou nejčastěji prochází okna, dveře a fasády.

Školy na Moravě loni pocítily finanční krizi, získaly totiž od krajů méně peněz na rekonstrukci budov. Na správu školních zařízení v roce 2009 vyčlenily moravské kraje celkem 576 milionů korun, což je o 70 milionů méně než letos. Rozsáhlejší opravy škol tak probíhají převážně v letošním roce, nejčastěji pak tradičně v měsících červenci a srpnu, aby nenarušovaly školní výuku.

Rekonstrukce škol: Nejčastěji výměna oken

Opravy jsou přirozeně prováděny po celý rok, do letních měsíců jsou však směřovány zejména náročnější rekonstrukce, jako výměna oken nebo střechy, které nemohou být prováděny za běžného provozu škol,“ uvedl Hynek Nespěšný, vedoucí oddělení organizačního a správního školství Jihomoravského kraje. Kraj letos školským organizacím poskytl dotace na provoz, rekonstrukce a opravy ve výši 214 milionů korun, což je nejvíce ze všech moravských krajů. „Na školách jsou prováděny nejrůznější akce od oprav sociálních zařízení až po rekonstrukce kotelen,“ doplnil Nespěšný.

V rámci rekonstrukcí školních zařízení je nejčastěji prováděna výměna oken a vstupních dveří. Školy dále investují do celkového zateplení budov, proto přistupují k renovaci fasád a střech. Z vnitřního vybavení jsou nejčastěji opravovány sociální zařízení a školní jídelny. Při výběru realizačních firem je kladen důraz na kvalitu zpracování a cenu rekonstrukce.

Rekonstrukce jsou financovány i z programu Zelená úsporám

Postup oprav ve školních zařízeních je přesně dán. Většinou jsou zahájeny výměnou oken a renovací podlah, dále přichází na řadu střecha a fasáda. Osazení dveří je většinou poslední úkon. Školy kladou důraz na bezbariérový přístup, zajímají se také o protipanikové dveře,“ sdělil Miroslav Hasa, majitel společnosti Trido, která vyrábí bezbariérové automatické dveře. „Vzhledem k tomu, že výběrová řízení provází složité formality, značně se zkracuje doba pro přípravu a realizaci rekonstrukcí. Školy bohužel ne vždy zahájí tato řízení v dostatečném předstihu, a tím vzniká velký tlak na dokončení těchto zakázek před koncem letních prázdnin,“ upozornil Jaroslav Máša, ředitel pro veřejné zakázky společnosti Window Holding, výrobce otvorových výplní.

Nejméně financí loni získaly školy a školská zařízení ve Zlínském kraji, a to pouze 62 milionů korun. Cílem kraje pro rok 2010 je nahradit chybějící finance z loňského roku zasaženého krizí. V letošním roce tak školy získají od kraje 164 milionů a dalších téměř 200 milionů poputuje ze sekundárních zdrojů. „Rekonstrukce školních zařízení v našem kraji jsou letos financovány jak z krajského rozpočtu, tak z programu Zelená úsporám a z fondů Evropské unie, a to na základě předem schválených projektů,“ doplnil Stanislav Minařík, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Zlínského kraje.

Investice vyčleněné na správu školních zařízení zřizovaných krajem

 
Jihomoravský kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký
kraj
Zlínský
kraj
Celkem
2009
145 685 000 Kč
159 016 000 Kč
209 637 000 Kč
62 374 000 Kč
576 712 000 Kč
2010
214 307 000 Kč
164 900 000 Kč
105 929 000 Kč
164 974 000 Kč
650 110 000 Kč
jedná se o dotace výhradně z krajských rozpočtů bez financí ze sekundárních zdrojů

Tagy: Aktuálně

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií