Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Těžba břidlicového plynu může vést k zemětřesení

12. 07. 2013 | Jan Morkes


Kritika těžby břidlicového plynu je vedena převážně obavami ze znečištění podzemních vod. Jak ale ukazují nejnovější poznatky seismologů, hrozbou mohou být také zemětřesení. Poznatky publikované v nejnovějším vydání magazínu Science spojují velká zemětřesení v Japonsku nebo Chile s dalšímiotřesy v oblastech, kde se v USA těží břidlicový plyn.

Těžba břidlicového plynu (shale gas)

Podle vědců například chilské zemětřesení (8,8 bodů Richterovy škály) způsobilo v americkém městečku Praha (Prague, Oklahoma) zemské otřesy o velikosti 4,1 o 16 hodin později. V dalších měsících následovaly další menší otřesy, které vyvrcholily výraznějším středním zemětřesením o síle 5,7 bodů. To už je síla schopná ohrozit některé budovy (v americké Praze bylo rozbito 14 domů a dva lidé byli zraněni). „Menší, prakticky nezaznamenatelné zemětřesení jsou běžnou součástí těžby břidlicového plynu,“ uvedl pro Science William Ellsworth, seismolog, který ovšem není autorem studie. Podle něj ale doposud největší zemětřesením spojovaným s hydraulickým štěpením alias „frakováním“ plynu mělo sílu 3,6 bodů.

Více informací o studii najdete na stránkách agentury Reuters. Rizikům těžby břidlicového plynu jsme se nedávno věnovali v článku o dokumentu Gasland. Nabídli jsme také článek o tom, jak se těží břidlicový plyn.

 

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií