Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Teplo také zdraží! Někde až o 10 %

01. 12. 2008 | Jan Morkes


Po dodavatelích elektrické energie nepotěšily své zákazníky ani teplárenské společnosti. I ty se chystají zvyšovat ceny za dodávky svých služeb. Od ledna 2009 (Brněnské teplárny ale například upravily cenu již od prosince) tak většina zdraží, cena by se měla zvýšit maximálně o deset procent. Mohou za to zvýšené ceny vstupů, nejvíce podražilo uhlí. Obyvatelé Hradce Králové a Pardubic tak například od Nového roku zaplatí za teplo zhruba o 7 procent více. I tak ale cena zůstane pod celorepublikovým průměrem – ve Východních Čechách zaplatí 307 Kč za gigajoul, průměr v České republice se v roce 2008 podle údajů Teplárenského sdružení pohyboval okolo 441 Kč za GJ.

Velké rozdíly mezi cenami jsou dány zejména odlišnou skladbou surovin používaných k vytápění. Uhlí je tradičně levnější než třeba zemní plyn, vzhledem k ekologickým daním a rostoucí ceně surovin však budou právě teplárny závislé na uhlí zdražovat nejvíce. Zdražují ale například i na plynu závislé Brněnské teplárny, které argumentují předchozím nárůstem cen suroviny, který se neodrazil v ceníku.

Cena tepla v České republice 1989-2008


Zdroj: Teplárenské sdružení

Cena tepla roste prakticky neustále. Skokové nárůsty z let 1997 a 1998 (35 % a 21 %) se však již neopakují. V roce 2007 se zvýšila cena tepla o 1,7 %, v roce 2008 o 10,3 %. Podle údajů Teplárenského sdružení se průměrná roční spotřeba bytu pohybuje okolo 78 GJ/rok. Průměrná domácnost tedy zaplatí za teplo zhruba 34,5 tisíc korun. Zdražení například o 7 % se na rodinném účtu odrazí v konkrétních cifrách nárůstem zhruba o 2 400 Kč.

Související články

Tagy: Energie, Dům a zahrada, Ze světa, Události, Tipy k úspoře, Aktuálně, Energetika, Solární energie, Tepelná čerpadla, Vytápění, Nízkoenergetické a pasivní domy, Izolace, Okna, Větrání, Osvětlení, Kotle, Krby, Kamna, Komíny, NazelenoPlus, Bydlení, Domácnost, Vytápění, Podlahové vytápění, Krby, Kamna, Přímotopy, Plynové kotle, Biomasa

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií