Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Solární panel slaví 60 let – účinnost roste a cena stále klesá

28. 04. 2014 | redakce Nazeleno.cz


Křemíkový fotovoltaický článek slaví 60 let od svého vzniku. Za šest dekád se ze solární energetiky stal jeden z nejúspěšnějších zdrojů: 

  • Ještě v roce 1977 stál jeden watt 77,67 dolarů, do roku 2013 klesla jeho cena na 0,73 dolarů za watt; 
  • článek z roku 1954 měl účinnost 4,5 procenta, dnes jsou běžně k dostání fotovoltaické panely s účinností 15-17 procent; 
  • americké ministerstvo průmyslu odhaduje, že cena elektřiny z fotovoltaiky klesne do konce tohoto desetiletí na 0,06 dolarů za kilowatthodinu (1,2 koruny za kilowatthodinu).

Také v ČR cena fotovoltaických panelů klesá a domácí solární elektrárny se tak stávají mnohem dostupnějšími. „Dynamický vývoj solární energetiky jasně ukazuje, že to, co bylo před 60 lety naprosto nemyslitelné, se během několika desítek let stalo realitou. Technologie původně využívaná v kosmických družicích je dnes široce dostupná a běžně používaná na střechách rodinných domů. Díky tomu si dnes může každý šetrným způsobem vyrábět vlastní elektřinu,“ říká například Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Aliance pro energetickou soběstačnost také k tématu fotovoltaických článků připravila také infografiku.

Tagy: Aktuálně, Fotovoltaika, NazelenoPlus, Technologie, Bydlení, Ceny energií, Bytové domy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií