Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Solární elektrárny zdraží elektřinu o 8 %, odhadují ministerstva

24. 09. 2010 | redakce Nazeleno.cz


Elektřina nezdraží o tolik, jak se čekalo a jak uváděla ve svých propočtech například společnost ČEZ. Podle posledních odhadů ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí existují tři scénáře zdražení elektřiny:

  • Optimistická varianta počítá se zdražením elektřiny o 6 %
  • Střední (a nejpravděpodobnější) varianta počítá se zdražením elektřiny  o 8 %
  • Pesimistická varianta pak počítá se zdražením elektřiny o 13 %

Odhady ministerstev ohledně nárůstu ceny proudu se přibližují odhadům České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO), která přišla s tím, že fotovoltaika podraží elektřinu cca o 5 % (celkově by obnovitelné zdroje energie měly elektřinu podražit o 7-8 %).

V roce 2009 každý spotřebitel doplácel na „zelenou“ elektřinu 5 haléřů za každou propálenou kilowatthodinu (kWh), v letošním roce to je 16 haléřů za 1 kWh. Podíl fotovoltaiky na příspěvku je přitom zhruba 7–8 haléřů za kWh. Při roční spotřebě průměrné domácnosti ve výši 3 000 kWh si tak každý spotřebitel za solární energii připlatí kolem 240 Kč ročně.

Solární energie a fotovoltaika

   – ČR jako solární velmoc?

   – Krize fotovoltaiky krok za krokem

   – Výkupní ceny elektřiny klesnou

   – Elektřina zdraží: Může za to fotovoltaika?

   – Solárních elektráren jen přes 10 000

O kolik elektřina podraží?

O kolik elektřina skutečně podraží, bude záležet na tom, kolik nových fotovoltaických elektráren bude do sítě připojeno do konce roku. Od toho se totiž odvine, kolik bude potřeba na dotace na obnovitelné zdroje „vybrat.“

Střední varianta, tedy zdražení elektřiny o 8 %, je možná v případě, kdy instalovaný výkon solárních elektráren dosáhne do konce roku cca 1 600 MW. Aby elektřina podražila jen o 6 %, nesměl by výkon fotovoltaických elektráren přesáhnout 1 400 MW. Zdražení o 13 % by nastalo v případě, že by instalovaný výkon dosáhl 2 000 MW, což je spíše nereálné.

K 1. září byl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren necelých 694 MW. CZEPHO odhaduje, že do konce roku by se mohlo ještě do sítě zapojit zhruba 800–1 000 MW instalovaného výkonu.

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Solární energie, Fotovoltaika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií