Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: "Solární daň platí dál," rozhodl dnes Ústavní soud

16. 05. 2012 | Julie Kalodová


Solární daň, kterou schválila vláda Petra Nečase, dál bude platit. Rozhodl o tom dnes dopoledne, tedy ve středu 16. května 2012, Ústavní soud. Nevyhověl tak skupině senátorů, která si stěžovala na zdanění, které mělo zabránit růstu cen elektřiny.

Komentáře Nazeleno.cz:
Solární daň a ceny elektřiny

Rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že stát ušetří miliardy korun z rozpočtu tak, jak po schválení tohoto zdanění plánoval. Srážková daň na solární elektrárny činí 26 % ze zisku. Jen za loňský rok vybralo ministerstvo financí na této dani téměř šest miliard korun. Podobný výnos očekává i letos. Speciální odvod je ze zákona povinný u projektů solárních elektráren z let 2009 a 2010 nad 30 kW instalovaného výkonu. Podle Aliance pro energetickou soběstačnost důvody pro uvalení odvodu vycházely z domnělého strachu ze zdražení ceny elektřiny. To měly způsobit právě solární elektrárny, které v roce 2009 a 2010 zažily opravdový boom.

Stát je povinen elektřinu z obnovitelných zdrojů přednostně vykupovat za výhodnou cenu. Každý odběratel elektřiny pak v platbě za její odběr přispívá také na obnovitelné zdroje. Vzhledem k tomu, že počet solárních elektráren před čtyřmi lety rapidně narostl, bylo zřejmé, že několikanásobně naroste také příspěvek na obnovitelné zdroje, který se promítne do konečné ceny elektřiny.

František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO), už před časem oznámil, že srážková daň znamená snížení výkupních cen, které měli mít investoři garantovány po dobu 20 let. Česká republika tak podle něj ztrácí kredit solidní země z důvodu nestability právního prostředí.

O tom, co rozhodnutí Ústavního soudu znamená, si můžete přečíst komentář Martina Archalouse.

Tagy: Energie, Aktuálně, Solární energie, Fotovoltaika, Krize fotovoltaiky

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

ona to vlastně daň neníJarkan16. 05. 2012 12:52
 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií