Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Rozhovor s firmou DEG o zastavení vydávání kladných stanovisek k připojování fotovoltaických elektráren

18. 02. 2010 | Jana Poncarová


Zdá se, že odpůrci solárních a větrných elektráren mohou jásat. Dvě největší tuzemské distribuční společnosti, ČEZ a E.ON, vyslyšely výzvu výhradního provozovatele české přenosové soustavy ČEPS a pozastavily vydávání kladných stanovisek k připojování nových fotovoltaických a větrných elektráren.  S fotovoltaikou se totiž roztrhl pytel a podle ČEPS by nové solární elektrárny mohly ohrozit českou přenosovou soustavu. Co o výzvě ČEPS a postoji ČEZ a E.ON soudí Martin Krejčí z firmy DEG, která se zabývá fotovoltaikou?

Jak hodnotíte výzvu ČEPS a rozhodnutí nepřipojovat další FTV elektrárny?          

Na trhu s obnovitelnými zdroji se vyskytuje mnoho spekulantů, kteří uměle navyšují požadavky sítě tím, že rezervují kapacitu na projekty, které nemají šanci dospět k realizaci. ČEPS (a s ním distributoři) však musí na takovéto spekulativní rezervace reagovat a uzpůsobovat podle nich své jednání. Pokud změny vyvolané zastavením vydávání „povolení o připojení“ povedou k odstranění těchto rezervací, myslím, že bude mnoho lidí překvapeno, jak moc je bublina s rezervacemi nafouknutá. Jako nešťastné však vidím odmítání malých projektů, na střechách domků a plochých střechách, o jejichž nezávadnosti snad nemůže pochybovat nikdo. Faktem zůstává, že ČEPS měl celou situaci řešit s větším předstihem. Pozitivum však vidím rozpoutání diskuze o budoucnosti obnovitelných zdrojů, která snad donutí lidi na odpovědných místech zabývat se tímto tématem v širších souvislostech – poslední zásadní legislativní rozhodnutí je z roku 2005. Je nasnadě, že potřebuje obměnit. Celá záležitost je bohužel uspěchaná a špatně mediálně vysvětlená. Lidé se bohužel po posledních zprávách dívají na obnovitelné zdroje a lidi s nimi spojenými, jako na smečku hladových psů, kteří z nich tahají peníze a ohrožují jejich dodávky energie.
 

Myslím, že je nutné udělat několik kroků:

  • Je třeba upravit státní podporu způsobem, který bude výrazně upřednostňovat malé projekty nad velkými instalacemi, ale přitom adekvátně kompenzovat podnikatelská rizika a investice.
  • Je třeba pečlivě vysvětlit a vyvrátit polopravdy, které se kolem obnovitelných zdrojů stále vyskytují. Lidé často operují s informacemi, které jsou dvacet i více let staré, což negativné ovlivňuje možnosti věcné diskuze.
  • Nemluvit v souvislosti s obnovitelnými zdroji pouze v kontextu s ochranou životního prostředí, ale i v souvislosti s energetickou bezpečností ČR/Evropy.
  • V neposlední řadě je nutné připravit(a dodržovat!) koncepci trvale udržitelného rozvoje nestálých zdrojů(Fotovoltaické a větrné elektrárny), například plánem na vybudováním přečerpávacích elektráren, či jiných způsobů uchování energie. A vytvoření rozumného modelu spolufinancování těchto investic (prodej emisních povolenek, evropské fondy,  atd.).

Jaký to podle vás bude mít dopad na fotovoltaiku a firmy zabývající se solární energií v ČR?

Trh s velkými fotovoltaickými projekty ovlivněn není. Vzhledem k tomu, že zrealizovat takový projekt trvá kolem jednoho roku a rok 2010 je brán jako poslední rok, který bude podobným projektům nakloněn, od nového roku je všem jasné, že i kdyby připojení dostali, bylo by pro ně téměř nemožné stavbu realizovat. Výrazně se tak změnila situace pouze u malých a středních projektů, které sít paradoxně tolik nezatěžují, ale i přesto  byly hozeny do stejného „pytle“ s projekty velkých elektráren. 

Bude na výzvu ČEPS a kroky ČEZ a E.ON vaše společnost nějak reagovat?

Pro klienty naší společnosti s velkými projekty není problém připojení, ale financování, které znemožňuje výstavbu elektráren již od poloviny roku 2009. Díky tomu, že nabízíme vlastní finanční modely je pro nás situace neměnná. U malých projektů na střechách nezbývá než čekat, jak se situace vyvine v příštích měsících. Ale všem „domkařům“ držíme palce a doufáme, že zvítězí zdravý rozum.

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika, Solární energie, Tepelná čerpadla, Fotovoltaika, Větrná energie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Miranda Kerr can''t put down her Mansur michael kors replica handbagsJike15. 08. 2016 09:30
 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií