Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Rozhodnuto! Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky klesnou

17. 03. 2010 | redakce Nazeleno.cz


Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu, která Energetickému regulačnímu úřadu umožní snižovat výkupní ceny elektřinyfotovoltaiky o více než 5 %. Poprvé by výkupní ceny mohly být výrazněji sníženy od roku 2011. To by mělo přispět ke snížení zájmu o výstavbu solárních elektráren. Vzhledem k výhodným výkupním cenám elektřiny a poklesu investičních nákladů do solárních technologií, se fotovoltaika v poslední době stala zajímavým byznysem pro spekulanty.

Výrazně narostl zájem o rezervaci výkonu solárních elektráren a provozovatel české přenosové soustavy společnost ČEPS proto v únoru vyzvala distribuční společnosti, aby přestaly vydávat kladná stanoviska žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren.

Fotovoltaika na Nazeleno.cz

   – Konec solárních elektráren v Česku!

   – ČEPS k fotovoltaice: Chceme jednat

   – Fotovoltaika: Rezervace neznamená realizaci

   – Vyplatí se zelený bonus nebo výkup?

   – Fotovoltaické elektrárny končí (komentář)

Výkupní ceny klesnou u investic s návratností do 11 let

Podle zákona o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů nemohl ERÚ snížit výkupní ceny o více jak 5 % a pružně tak reagovat na vývoj trhu s fotovoltaikou. Návrh, který dnes prošel Poslaneckou sněmovnou, počítá s tím, že ERÚ bude moci snižovat výkupní ceny o více než 5 %, pokud návratnost investice bude kratší než 11 let. Tento předpoklad podle odborníků solární elektrárny splňují.

Novelizaci zákona podpořily také tři největší české energetické společnosti. „Jakýkoli odklad schválení novely bude znamenat prodloužení dosavadního stavu, na který však stovkami miliard doplatí zákazníci elektroenergetických společností," napsali představitelé ČEZ, E.On a Pražské energetiky poslancům v otevřeném dopise, kde apelovali na to, aby poslanci zákon podpořili. Energetické společnosti tak odkazovali na navýšení příspěvku na obnovitelné zdroje energie, který platí domácnosti při platbě za elektřinu (asi 168 Kč na každý odebraný MW).

K návrhu zákona byly celkem tři pozměňovací návrhy. Jedním z nich byl návrh poslance ODS Ondřeje Plašila, který navrhl, aby byla zachována vyšší podpora pro velké solární elektrárny s výkonem nad 20 MW, které budou postaveny do dubna 2011. To by však bylo v rozporu s celoevropským trendem, kdy je podpora směřována spíše malým solárním zdrojům na střechách rodinných domů.

Pro novelu zákona zvedlo ruku 168 ze 169 přítomných poslanců a jeden hlasoval proti. S návrhem nemají problém ani ekologické organizace a podpořilo ji i ministerstvo životního prostředí.

 

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika, Solární energie, Fotovoltaika, Větrná energie, Ceny energií, Krize fotovoltaiky

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Céline has started putting more information about its seasonal replica handbags on its websiteJike15. 08. 2016 09:35
 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií