Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Pozor na povinnou kontrolu kotlů na tuhá paliva. Je nutné ji zajistit ještě do konce roku!

21. 11. 2016 | Jan Pergl


Každý majitel kotle na tuhá paliva o výkonu 10–300 kW připojeného na teplovodní otopnou soustavu je povinen do konce roku zajistit jeho odbornou kontrolu. Podle zákona 201/2012 Sb. jsou totiž majitelé kotle, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu, povinni provádět jednou za dva roky kontrolu jeho technického stavu a provozu, přičemž první kontrola musí proběhnout nejpozději do 31. 12. 2016. Protokol o kontrole si následně může vyžádat obecní úřad. Pokud kontrola kotle do konce roku neproběhne, hrozí majitelům pokuta ve výši až 20 000 Kč.

Počínaje příštím rokem jsou kontroly kotlů na tuhá paliva povinné, a to v intervalu jednou za dva roky. Provádí je technik proškolený výrobcem nebo dovozcem kotlů, lidé se tak mohou obracet na firmu, od níž si kotel koupili. Ta by jim měla kontakt na příslušného technika poskytnout. To také doporučují odborníci. „Důležité je vědět, že povinnost kontrol se týká opravdu všech kotlů na tuhá paliva o výkonu 10 až 300 kW včetně. Tedy jak starých zařízení, tak i nových kotlů, které byly instalovány třeba letos. V případě, že výrobce kotle již neexistuje, nezajišťuje proškolení kontrolorů nebo není znám, může kontrolu provést technik jiného výrobce s proškolením na podobný typ kotle,“ uvedl Roman Švantner ze společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky.

Cena revize se bude pohybovat okolo tisícovky

Technik při revizi zkontroluje nejen stav kotle, jeho připojení ke spalinovému systému a komín samotný, ale také používané palivo a jeho skladování. Kontrolou projdou rovněž regulační a bezpečnostní prvky kotle. V praxi půjde o úkon trvající asi jednu až dvě hodiny a domácnosti si na něj musejí připravit zhruba 800 až 1500 Kč. Protokol o kontrole kotle je nutné pečlivě uschovat, protože si jej následně může vyžádat příslušný obecní úřad. Před samotnou kontrolou je vhodné, aby byl kotel vyhaslý a vyčištěný.

Revize mají za cíl zajistit dobrý stav kotlů, jejich hospodárný provoz a správné provozování, protože jedině správně provozované kotle, v dobrém stavu a spalující vhodné palivo vypouštějí méně emisí a neobtěžují své okolí prachem, rakovinotvornými látkami a nadměrným kouřem.

Související články

Tagy: Aktuálně

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií