Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Poslanci rozhodují o nové Zelené úsporám

21. 09. 2012 | Tisková zpráva


čtvrtek 20. září 2012. Již v příštím roce  mohou první české domácnosti a obce dostat od státu peníze na zateplování domů nebo výměnu kotlů z programu, který naváže na úspěch Zelené úsporám. Návrh právě v těchto dnech schvaluje Poslanecká sněmovna.

Hnutí DUHA loni navrhlo, aby vláda na nový Program energetické nezávislosti vyčlenila peníze z prodeje povolenek ke znečišťování průmyslovým podnikům [1] – a sněmovna už takové řešení má na stole. Takzvané druhé čtení proběhne zítra (v pátek 21. 9.).

Poslanci projednávají vládní návrh zákona o obchodování s emisními povolenkami, který určuje využití miliardových výnosů, včetně podpory energetických renovací budov.

Program pomůže domácnostem i městům a obcím  se zateplením domů, výměnou oken či vybavením  domů moderními kotli na biomasu, solárními kolektory na střechách a podobně.

Příležitosti jsou enormní. Rozumné možnosti k zateplování českých domů činí dvakrát více než množství energie, která by se získala prolomením limitů těžby, rozšiřováním uhelných dolů a bouráním dalších obcí na Mostecku. Ekonomice pomůže také snížení účtů za vytápění a vytvoření tisíců pracovních příležitostí ve stavebnictví a výrobě potřebných materiálů a technologií.

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA zadalo, uvádí, že energetická renovace budov může českým domácnostem, obcím a firmám ušetřit 39 miliard korun ročně na účtech za vytápění [1].

Návrh zákona, který předložil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, počítá s tím, že  třetinu výnosu z prodeje povolenek dostane Státní fond životního prostředí. Ministr přitom už řekl, že hlavní prioritu bude mít program energetických renovací budov.

Použití výnosů z prodeje povolenek ke znečišťování na program navazující na Zelenou úsporám prosazuje Hnutí DUHA spolu se Svazem měst a obcí, Svazem podnikatelů ve stavebnictví i Svazem českých a moravských bytových družstev.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

„Řada domácností čeká na pokračování Zelené úsporám, aby mohly investovat do vylepšení svých domů a srazit účty za teplo. Každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a zároveň tak omezíme naši závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.“

Ekonomové Miroslav Zámečník – člen NERV – a Tomáš Lhoták spočetli, že jedna koruna státních investic do programů energetické renovace budov vytvoří v ekonomice dvě až tři koruny hrubého domácího produktu. Každá koruna zároveň přinese státnímu rozpočtu 1 – 1,20 Kč na daních z rozhýbaných investic [2]. Peníze  od znečišťovatelů tedy stát využije daleko účelněji, dá-li je přímo do programů energetických úspor, než když je utopí ve státním rozpočtu.

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě:
http://hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0

[2] Miroslav Zámečník a Tomáš Lhoták: Srovnání makroekonomických dopadů národních programů pro zvyšování energetických standardů budov s jinými, státem financovanými alternativami, www.sanceprobudovy.cz/cs/odborne-studie/85-studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami.html

Tagy: Aktuálně, Dotace a úspory, Dotace, Stavba a rekonstrukce, Zelená úsporám

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií