Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Počet fotovoltaických elektráren se blíží 8 000: Zdraží elektřinu?

18. 06. 2010 | Jana Poncarová


Počet fotovoltaických elektráren v České republice neustále roste a podle elektrárenských společností i Energetického regulačního úřadu hrozí, že by kvůli tomu mohla podražit elektřina pro domácnosti – a to až o 10 %.

Elektřinafotovoltaiky má přednost

Kilowatthodina vyrobená v solárních elektrárnách je distributory vykupována za zvýhodněnou výkupní cenu garantovanou na dobu 20 let; ta je téměř třikrát vyšší než cena, za níž elektřinu nakupují domácnosti. (Aktuálně se za kilowatthodinu z fotovoltaiky platí přibližně 12 korun).

Koncová cena elektřiny je tvořena několika složkami a mj. je v ní zahrnut poplatek za obnovitelné zdroje energie. Ještě v minulém roce přispívala domácnost na obnovitelné zdroje 50 korunami za každou odebranou megawatthodinu, zatímco letos je to 168 korun (tedy necelých 17 haléřů za každou spotřebovanou kilowatthodinu). Příští rok by údajně mohl příspěvek na obnovitelné zdroje podražit až trojnásobně.

Proč elektřina podraží?

Jde totiž o to, že distributor musí elektřinu z obnovitelných zdrojů přednostně vykoupit za vlastní peníze (podle odhadů vydá ČEZ letos na zelenou elektřinu 2 miliardy korun a E.ON 4–5 miliard korun). Další rok pak „vybírají“ distributorské společnosti peníze od koncových odběratelů, aby zpětně vyrovnaly své výdaje. Nárůst nových čistých zdrojů (a vyrobené elektřiny) se tak pravděpodobně promítne do koncové ceny elektřiny. Stále se však jedná pouze o odhady a majitelé fotovoltaických elektráren považují tato čísla za přemrštěná.


Solární elektrárny - stav k 1. červnu 2010. Zdroj: ERÚ

Solárních elektráren je téměř 8 000

Podle statistik Energetického regulačního úřadu vyrábělo počátkem června elektřinu 7 989 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 535,80 MW (pro srovnání, většina uhelných elektráren ČEZ, jako jsou například Tušimice II nebo Prunéřov II, má instalovaný výkon kolem 200 MW).

Přibývají především fotovoltaické instalace na střechách budov, ale vznikají i velké solární parky, jako je například Vepřek u Kralup nad Vltavou. Právě proti velkým fotovoltaickým elektrárnám umístěným na polích a loukách je namířena novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (aktuálně prochází mezirezortním připomínkovým řízením). Státní podpora by se pak měla vztahovat pouze na střešní instalace. Obdobný postup zvolili například i v sousedním Německu.

Tagy: Energie, Aktuálně, Solární energie, Fotovoltaika, Ceny energií, Krize fotovoltaiky

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií