Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Omezení dodávek ruského plynu Česko neohrozí

02. 02. 2012 | Tisková zpráva


Ruský energetický gigant Gazprom se potýká s rychle rostoucí poptávkou po zemním plynu. Významná část Ruska je zasaženy tvrdými mrazy, což způsobilo zvýšenou poptávku na ruském trhu. Z toho důvodu Gazprom údajně omezil dodávky plynu do Evropy.

Na ruských dodávkách plynu je z velké části závislá střední i západní Evropa. Podle Evropské komise má ale Evropa dostatečné zásoby zemního plynu, aby byla schopna poptávku pokrýt. Dobře připravena je na tuto situaci i plynárenská infrastruktura na českém území. Po vyjádření Gazpromu to potvrdili členové České plynárenské unie - provozovatel přepravní soustavy NET4GAS, provozovatelé distribučních soustav Pražská plynárenská distribuce, E.ON Distribuce a RWE GasNet, a provozovatel podzemních zásobníků RWE Gas Storage.

V současné době jsou již v provozu nová zařízení plynárenské infrastruktury, která významně zvyšují spolehlivost dodávek zemního plynu. Především naplno funguje nová mezistátní předávací stanice Brandov se vstupní kapacitou 43,9 mil. m3/den do České republiky. Ta na německém území navazuje na plynovod Opal, a především je součástí systému přepravujícího plyn z nového plynovodu Nord Stream, do nějž jsou dodávky ruského zemního plynu postupně přesměrovávány.

„Již od roku 2009 je přepravní systém v ČR schopen obousměrné přepravy plynu, tedy nejen v tradičním směru z východu na západ, ale také od severu k jihu. Proto byl vybudován Brandov a proto se buduje plynovod GAZELA,“ říká jednatel NET4GAS Jan Nehoda. Celý systém je vysoce variabilní, byla prověřena jeho provozuschopnost a v současné době na něm neprobíhají žádné práce, které by přepravu plynu mohly omezovat. Stejně tak byla ověřena dobrá spolupráce dispečinků všech provozovatelů sítí v České republice.

Také v podzemních zásobnících plynu jsou vzhledem k dosavadnímu velmi mírnému průběhu zimy uloženy nadprůměrné zásoby zemního plynu. „Proti srovnatelnému období loňského roku máme v zásobnících uskladněnu o 1/3 plynu více,“ potvrdil jednatel RWE Gas Storage Lubor Veleba. „Kromě toho jsme loni zvýšili i maximální denní výkon čerpání plynu ze zásobníků na 40 mil. m3 za den, což představuje velké zvýšení spolehlivosti bezpečnosti zásobování.“

Vzhledem k účelnému využití spolufinancování plynárenských projektů z fondů EU došlo jak k úpravám na přepravních sítích, tak k posílení kapacity a denního výkonu podzemních zásobníků. „To přesně zapadá do současných změn toků v evropských sítích, kdy se dodávky z tradičního směru východ – západ začínají měnit na směr sever - jih. Nepřekvapuje nás to, jsme součástí těchto změn,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie. Variabilita přepravního systému rovněž dává možnost zásobování Slovenska z České republiky, protože přepravní kapacity jsou po provedených úpravách sítí dostatečné.

Tagy: Aktuálně

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií