Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Obama chce vyčistit americkou energetiku. Bude vzorem pro Česko?

04. 08. 2015 | redakce Nazeleno.cz


Prezident USA Barack Obama včera spolu s federální Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) představil finální verzi loni navrženého Plánu čisté energie (Clean Power Plan), který povede k omezení produkce emisí z uhelných elektráren. Bílý dům představuje toto opatření jako největší a nejdůležitější krok v boji s klimatem.

Rámcové opatření spočívá ve snížení emisí v energetice o 32 % do roku 2030 oproti roku 2005zvýšení podílu obnovitelných zdrojů až na 28 % do roku 2030. Uhelná energetika je dnes největším původcem znečištění ovzduší v USA – je zodpovědná za více než třetinu emisí v USA.

Plán je navržen tak, že se potřebné množství snížení emisí rozpočte na jednotlivé státy USA dle jejich možností. Každý stát bude muset připravit svůj návrh strategie, jak emise sníží. Státy, mohou zavřít staré uhelné elektrárny, podpořit zvyšování energetické účinnosti, růst obnovitelných zdrojů nebo využít obchodování s emisemi.

Uhelné elektrárny jsou jedním z největších znečišťovatelů ovzduší. (Foto: 123rf.com) 

„Plán Baracka Obamy pomůže v USA růstu obnovitelných zdrojů a dalším moderním bezemisním technologiím. Závazek USA snižovat emise má také dát potřebný příklad váhavým státům, které se dosud brání mezinárodní dohodě o potřebě snižovat emise. Klimatický plán je tak i vzkazem pro českou vládu, ve které ministr průmyslu Jan Mládek opět otevírá debatu o rozšiřování uhelných dolů na úkor většího množství emisí a dopadů na naše zdraví,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Také v Česku totiž můžeme mít plán moderní energetiky, který by snížil znečištění ovzduší, vytvořil nová pracovní místa v šetrné energetice a posílil energetickou nezávislost země na dovozu fosilních paliv

Přínosy Obamova klimatického plánu:

Nižší účty za elektřinu

Bílý dům a EPA spočítaly, že průměrná americká domácnost uspoří na účtech za elektřinu 85 dolarů ročně právě díky plánu, který přinese podporu úsporám a růstu obnovitelných zdrojů.

Méně nemocí

Dojde také ke snížení onemocnění v důsledku špinavého ovzduší způsobeného využitím fosilních paliv o 88 %. Obama s odkazem na práci vědců z Harvardu a Syracuse uvedl, že snížení znečištění pomůže jen v prvním roce platnosti opatření odvrátit 100 tisíc astmatických záchvatů a 2100 infarktů. Ve víkendovém projevu věnovaném právě vlivu emisí na zdraví jasně vyjádřil svůj postoj: „Nemáme na výběr mezi zdravou ekonomikou a zdravím našich dětí.“

Šance pro ekonomiku

Ekologická organizace NRDC, jedna z nejsilnějších environmentálních skupin v USA, představila již loni studii, ve které nezávislí experti ze společnosti ICF International spočítali přínosy snižování znečištění pro spotřebitele a ekonomiku [3]. Snížením emisí by v USA spotřebitelé elektřiny uspořili až 37,4 miliardy dolarů v roce 2020. Vzniklo by také 274 tisíc pracovních míst – v instalaci obnovitelných zdrojů, zateplování domů a realizaci dalších úsporných opatření.

Impuls pro mezinárodní klimatickou konferenci

USA do příchodu nové Obamovy politiky boje s klimatickými změnami patřily ke státům, které brzdily mezinárodní jednání o klimatu. Dobře navržený Plán čisté energetiky je jasný signál pro další státy, že USA myslí snižování vážně. Téma snižování emisí se stalo součástí Obamovy mezinárodní politiky. O potřebě snižovat emise jednal například letos na jaře s indickým premiérem Modim.

Zdroj: AiES

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií