Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Novinka pro domácí fotovoltaiku: Střidač s integrovanými akumulátory

03. 06. 2014 | Michal Doležel


Střídač Sunny Boy Smart Energy by mohl být dokladem užitečného trendu integrace jednotlivých komponent domácích fotovoltaických elektráren do jednoho a v rámci možností i přiměřeně kompaktního zařízení. To by mohlo umožnit větší rozvoj domácí ostrovní a hybridní fotovoltaiky, protože montáž jednoho zařízení je mnohem jednodušší než instalace a ladění několika různých komponent.

Podle sdělení výrobce se jedná o první sériově vyráběný FV střídač se zabudovanou lithium-iontovou baterií, přičemž jeho rozměry a váha stále ještě umožňují snadnou montáž na stěnu. Představuje tak možné ideální řešení pro fotovoltaické aplikace v rodinných a bytových domech.

Zařízení o velikosti plynového kotle v sobě kombinuje měnič napětí a baterii s kapacitou 2 kWh. (Foto: SMA-Solar)

Ostrovní solární systém v jednom zařízení

Se střídačem Sunny Boy Smart Energy provozovatelé fakticky získají celou ostrovní fotovoltaickou elektrárnu. Díky zabudované baterii s kapacitou cca. 2 kWh se vyrobená elektřina, která není v domácnosti ihned spotřebována, může akumulovat pro pozdější využití. Lithium-iontová baterie s certifikací VDE, zabudovaná v Sunny Boy Smart Energy, má využitelnou kapacitu cca 2 kWh. Velikost kapacity byla podle výrobce zvolena tak, aby umožnila optimální ekonomický provoz baterie s ohledem na průměrnou spotřebu elektřiny v rodinném domě a zařízení zůstalo přiměřeně cenově dostupné. „Naše dlouholeté zkušenosti s akumulačními systémy znovu potvrzují, že malá akumulační baterie je nejen velmi praktická a funkční, ale i cenově dostupná,“ uvádí produktový manažer SMA Thomas Thierschmidt.

Cena není malá

Výrobce střidač Sunny Boy Smart Energy nabízí ve dvou výkonových úrovních 3,6 kW a 5 kW. Zařízení je samozřejmě dobře konfigurovatelné, jeho funkce lze sledovat i nastavovat přes webové rozhraní. Je možné jej také integrovat do systémů tzv. chytrých sítí. Baterie jsou značky LG. Bohužel se nám nepodařilo dohledat údaje o počtu nabíjecích cyklů a tady i jejich životnosti.

Energie ze slunce - kam dál?

Na německém trhu se nižší model prodává za cca 6200 EUR tedy zhruba 170 000 Kč. To není zrovna málo, jde však o poměrně unikátní a podle všeho i kvalitní zařízení. Za německou kvalitu a korejské baterie se zkrátka platí. Je potřeba mít také na paměti, že jde o první zařízení svého druhu na trhu. Pokud nastane větší rozvoj kompaktních střídačů s integrovanými akumulátory, dá se očekávat i příchod obdobných modelů s nižší cenovkou. 

Související články

Tagy: Energie, Tipy k úspoře, Aktuálně, Solární energie, Nízkoenergetické a pasivní domy, Fotovoltaika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií