Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Nízkoemisní zóny - v Praze už možná na podzim

13. 03. 2014 | redakce Nazeleno.cz


Už rok mohou česká města vyhlašovat nízkoemisní zóny, které by měly pomoci výrazně snížit znečistění ovzduší ve městech. Aktuálně o vyhlášení nízkoemisních zón usilují především v Praze a Brně.

V sobotu 8. března 2014 tomu bude právě rok, co vstoupilo v platnost nařízení vlády o emisních plaketách, které umožňuje českým obcím vyhlašovat v místech s trvale zhoršenou kvalitou ovzduší tzv. nízkoemisní zóny. Do těchto zón mají zákaz vjezdu ty nejvíce znečišťující automobily. Opatření tak má napomoci snížit emisí jemného prachu a dalších zplodin z dopravy, které vážně ohrožují zdraví lidí. Ultrajemné prachové částice totiž pronikají dýchacím ústrojím přímo do krve, poškozují stěny cév a způsobují vážná onemocnění. V Německu pomáhá toto opatření zlepšovat ovzduší už ve více než padesátce měst, včetně Berlína, Mnichova, Stuttgartu, Frankfurtu či Hannoveru. V Česku zatím stále žádná taková zóna vyhlášena nebyla, to se ale může ještě letos změnit.

Aktuálně se o vyhlášení nízkoemisních zón jedná v Praze. Vedení města si nechalo vypracovat analýzu, jak a kde zóny vytvoří. Pokud by se Praha rozhodla jít cestou takzvané emisní normy Euro IV, což je podle magistrátu nejpravděpodobnější, pak by do zóny mohla pouze auta jezdící na naftu z roku 1998 a mladší, v případě benzínových aut jsou to vozy z roku 2005 a mladší.

O zavádění nízkoemisních zón v českých městech usiluje hlavně Strana zelených, přičemž argumentuje hlavně úspěšností podobných opatření v Německu. „Poslední měření ultrajemného prachu v brněnských ulicích ukázala, že znečištění akutně ohrožuje zdraví Brňanů, včetně dětí cestujících do škol a školek. Zelení proto požadují, aby se vedení města začalo seriózně zabývat vyhlášením nízkoemisní zóny na dopravně nejzatíženějších ulicích i dalšími opatřeními proti prachu,“ uvádí například Martin Ander, člen předsednictva SZ a brněnský zastupitel.

Tagy: Doprava, Aktuálně, Emise, NazelenoPlus, Technologie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií