Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Moderním typům větrných elektráren pád rotoru nehrozí

27. 11. 2009 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Pád části rotoru větrné elektrárny u Albrechtic na Frýdlantsku má s velkou pravděpodobností příčinu ve stáří  a  úrovni servisu elektrárny. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE)  odmítá spekulace, že takové havárie hrozí všem větrným elektrárnám.

V minulých dnech zveřejnila média zprávu, že u větrné farmy šesti větrných elektráren došlo k rozlomení části rotoru jedné z nich vlivem nepříznivého počasí.

V součastné době je v České republice celkový instalovaný výkon 179 MW ve větrných elektrárnách. Staré stroje, dovezené jako vysloužilé ze zahraničí, jsou v ČR postaveny zhruba na deseti lokalitách, a mají celkový výkon 15 MW. To je zhruba 8 % z celkového množství všech elektráren v zemi,“ popisuje seznam elektráren předseda ČSVE Michal Janeček.

Větrné elektrárny na Lysém vrchu mezi obcemi Albrechtice u Frýdlantu a Horní Vítkov v počtu 6 strojů provozuje jeden provozovatel, který není členem asociace ĆSVE, tudíž jeho stanovisko není známé. Použité stroje jsou typu Tacke TW500. U pěti z nich činí instalovaný výkon 0,5 MW, šestá má instalovaný výkon 0,6 MW.

 „O stáří těchto VE ani o jejich technickém stavu nemá ČSVE, stejně jako o příčině havárie, bližší informace. V každém případě se jedná o typově velmi zastaralé výrobky. Bohužel, stejně jako ojetá auta, se k nám v minulosti dostávaly i vysloužilé větrné elektrárny,“ komentuje vývoj v oboru Janeček. „Lidé co chtěli na elektrárně ušetřit, si většinou přivezli výrobek, o kterém stoprocentně nevěděli, v jakém je stavu. Ti stejní pak můžou šetřit i na samotném provozu. Je jen otázkou času, kdy dojde k poruše. Takové elektrárny pak poškozují pověst celého oboru.“

Většímu dovozu starých větrných elektráren se zabránilo zákonem z roku 2005. Kdo dnes chce vyrábět elektrickou energii z větru, musí postavit větrnou elektrárnu novou, maximálně 2 roky starou, jinak nedostane garantovanou výkupní cenu. Nové elektrárny jsou konstruovány také na vyšší rychlost větru, takže dokážou pracovat bez zastavení i ve vichřicích, jako byly například Kyrill nebo Emma.

Doufáme, že pro zbylé majitele těch pár starých strojů, které se ještě u nás točí, to bude dostatečné upozornění, že je nutné se náležitě o stroj starat. Věříme, že událost v Albrechticích také odradí všechny dobrodruhy, kteří o stavbách podobného stáří uvažují,“ varuje na závěr Janeček.

Tagy: Energie, Aktuálně, Větrná energie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií