Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Mezinárodní energetická agentura: Slunce bude hlavním zdrojem elektřiny

01. 10. 2014 | redakce Nazeleno.cz


Nová studie Mezinárodní energetické agentury (IEA) uvádí, že solární energetika může do roku 2050 pokrýt více než 50 % světové spotřeby elektřiny. Slunce se tak stane největším zdrojem elektrické energie. Podle IEA se do poloviny století zvýší celosvětový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na 4600 gigawattů, které dodají 6,5 milionu gigawatthodin elektřiny. Přímo fotovoltaické panely by se pak podílely na výrobě elektřiny 16 %. Oproti dnešku výkon solárních elektráren vzroste více než 30x.

Nástup solárních technologií je podle IEA možný díky rychlému poklesu nákladů. Klíčovými prvky pro využití možností solární energetiky je podle IEA stabilita investic a postupný rozvoj chytrých sítí, které umožní flexibilnější energetický systém. IEA například kritizuje přístup vlád, které často mění přístup k obnovitelným zdrojům, čímž vyvolávají nestabilitu stávajících investic a blokují výstavbu dalších.

Materiálu Mezinárodní energetické agentury by si mělo všimnout především české ministerstvo průmyslu, které svými kroky úplně zastavilo další růst dnes již levných solárních panelů na střechách domů. Česká republika by měla opustit své dávno překonané jaderné sny a přestat blokovat šetrné zdroje energie,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost Podle přepočtů Aliance pro energetickou soběstačnost by tak do poloviny tohoto století nahradily solární zdroje výkon více než 1200 prů

Zajímavá fakta o solární energetice:

  • První křemíkový článek byl vyroben před 60 lety, pracoval s účinností 4,5 %. Dnešní solární články pracují s účinností 15 % a nejlepší technologie dosahují 20 %.
  • V roce 1977 stál jeden watt 77,67 dolarů, do roku 2013 klesla jeho cena na 0,73 dolarů za watt.
  • Ceny solárních panelů klesly o 80 % od roku 2008 a očekává se, že do roku 2020 klesnou oproti současné ceně o polovinu.
  • V roce 2013 dosáhly parity s cenou elektřiny v síti v Itálii, Německu a Španělsku, a brzy se tak stane také v Mexiku a ve Francii.
  • V první polovině letošního roku bylo nejvíce nových solárních elektráren v Evropě spuštěno ve Velké Británii (+1000 megawattů),
  • v USA nové instalace fotovoltaických elektráren (+2478 megawattů) spuštěné během letošního první poloviny roku předběhly nové projekty na zemní plyn.

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Solární energie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií