Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Metropole prožila týden pražské elektromobility

06. 05. 2010 | Tisková zpráva


Obyvatelé a návštěvníci metropole si v uplynulých dnech vyzkoušeli jízdu v automobile, na kole, motocyklu či skútru, poháněných výhradně elektrickou energií. Akce nazvaná Týden pražské elektromobily s sebou přinesla také exhibici motocyklistů v akrobacii, dětskou závodní show nebo zkušební projížďku v dopravní špičce. Ještě do konce května letošního roku mohou zájemci navštívit unikátní výstavu elektromobility v Centru energetického poradenství PRE v Jungmannově ulici v Praze 1.

Elektřina je jako médium pro provoz vozidel zejména v centru města určitě pozitivním řešením, jak zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit hluk. Tyto aspekty trápí Prahu stejně jako jiné evropské metropole. Prostřednictvím Týdne elektromobility jsme chtěli populární formou seznámit širokou veřejnost se současným stavem techniky dopravních prostředků poháněných elektřinou i s možnostmi jejich využití v městské dopravě,“ uvedl Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s. (PRE).

PRE zahájila akci 22. dubna otevřením jedinečné výstavy kol, motocyklů, čtyřkolek, koloběžek a dalších vozidel na elektřinu, a sice v Centru energetického poradenství PRE v paláci TeTa. Týden pražské elektromobility byl však především ve znamení doprovodných aktivit v různých lokalitách hlavního města. Desítky zájemců si vyzkoušeli, jak snadné je s pomocí elektřiny například vystoupat do náročného kopce nebo kličkovat s malým skútrem po vyhrazené trati připomínající hustý městský provoz. Na Václavském náměstí nechyběla exhibice předních českých jezdců v akrobacii a trialových prvcích na elektromotocyklech. „Připravili jsme program také pro děti, které se s různými vozítky zapůjčenými od výrobců proháněly po pěšinách petřínského parku. Zájem mezi malými řidiči byl takový, že baterky malých vozidel byly v podvečer zcela vybité,“ popsal Petr Holubec.

Týden elektromobility vyvrcholil testovací jízdou dopravní špičkou. Vybraní jednotlivci se vydali na cestu z Jungmannovy ulice přes Holešovice, Vysočany až do Vršovic.  Řidiči motocyklů a skútrů zvládli trasu dlouhou 17 kilometrů za 35 minut, malé nákladní elektroauto a čtyřkolka ji ujely zhruba za 50 minut. Po tiché a ekologické jízdě následovalo měření spotřebované elektřiny a výpočet nákladů. Například cesta na cross motocyklu vyšla na necelých pět korun. „Elektrovozidla jsou v současnosti běžně dostupná a v podstatě pro každého dosažitelná. Hodí se nejen na cesty do zaměstnání či krátké projížďky po městě, ale také k relaxaci. Podle studií odborníků jsou navíc náklady na provoz oproti spalovacím motorům minimálně poloviční,“ dodal Holubec.

Týden elektromobility - Jízda Prahou

  • Délka trasy: 17 km
  • Doba jízdy: motocykly 35 minut, čtyřkolka a nákladní automobil 50 minut
  • Trasa: Jungmannova ul. (CEP PRE) - Holešovice (Jankovcova ul.) - Libeň (Novovysočanská ul.) - Vršovice (ul. Na Hroudě)

typ elektro dopravního prostředku
spotřebovaná elektřina (kWh)
náklady za spotřebovanou elektřinu* (Kč)
doba nabíjení po jízdě (hod.)
EMAX (malý skútr)
1,322
6,00  
4:45
AKUMOTO(malý skútr)
0,761
3,50  
2:51
ČTYŘKOLKA
3,632
16,50  
7:21
ELEKTROMOTO (velký skútr)
1,362
6,20  
2:30
GEM (užitný automobil)
3,5
16,00  
4:10
VECTRIX (velký skútr)
1,888
8,60  
2:39
QUANTYA (cross motocykl)
0,964
4,40  
1:20
* podle nejužívanější jednotarifové sazby D02 (4,55 Kč vč. DPH/kWh)

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika, Technologie, Hybridy a elektromobily

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií