Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Města a obce preferují zemní plyn

31. 03. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

V letech 2007 – 2009 Ministerstvo životního prostředí realizovalo pětietapový projekt „Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí, výzkum a aplikace sady místních indikátorů se zaměřením na energetiku, ekonomiku a životní prostředí“. Jedním z výstupů bylo vydání publikace shrnující výsledky dotazníkového průzkumu. Ze které mimo jiné vyplynulo, že města a obce u nás jako nejvýznamnější zdroj primární energie preferují zemní plyn (56,7 %).

Cílem projektu „Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí - výzkum a aplikace sady místních indikátorů se zaměřením na energetiku, ekonomiku a životní prostředí“ bylo zmapovat stav poznání a sestavit datovou základnu pro rozhodování v oblasti komunální energetiky. Ve třetí a čtvrté fázi projektu došlo k vytvoření sady energetických indikátorů pro hodnocení udržitelnosti nakládání s energiemi na místní úrovni a odzkoušení navržené sady energetických indikátorů ve vybraných městech. Z dotazníkového průzkumu v oblasti komunální energetiky ve vybraných municipalitách České republiky mimo jiné vyplynulo, že téměř 60 % měst a obcí preferuje jako zdroj energie zemní plyn.

Jsme rádi, že se takto mapuje oblast hospodaření s energiemi a sbírají se co nejpřesnější informace pro rozhodování. Tato data mohou napomoci efektivnějšímu řešení komunální energetiky, a to především v oblasti úspor energií,“ říká Oldřich Petržilka, generální sekretář České plynárenské unie (ČPU). „Správná volba paliva je velice významná především v oblastech, kde koncentrace prachových částic překračují u nás imisní limity. V takových oblastech u nás žije více než 66 % populace a dokonce nám hrozí sankce ze strany Evropské unie. Třeba koncentrace nebezpečných látek v ovzduší v Ostravě je největší v Evropské unii. Přitom při využívání zemního plynu vzniká pouze minimální množství znečišťujících emisí oxidu uhličitého a žádné prachové částice, “ dodává generální sekretář ČPU.

I když byly v rámci dotazníkového šetření osloveny municipality, které mají zpracovány strategické plány na období minimálně do roku 2020, pouze 11 % z nich má představu o tom, jaké množství energie bude v r. 2020 spotřebovávat. Zajímavé je také to, že většina těchto měst přepokládá, že jejich spotřeba energie bude vyšší než v roce 2006. Znamená to, že pro úspory energie a používání energeticky efektivních paliv jako je zemní plyn je na trhu stále dost prostoru. Z průzkumu také vyplynulo, že většina měst a obcí má zkušenosti s podáním žádostí o dotace na projekty úspor energie (asi 70 procent) nebo že přibližně 60 % dotázaných měst a obcí by potřebovalo energetického manažera, který by koncepčně řídil energetické hospodaření dané municipality. Celkem bylo osloveno 279 měst a obcí a regionů.

 

Tagy: Energie, Aktuálně, Vytápění, Bydlení, Vytápění, Plynové kotle, Ceny energií

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií