Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Lidé už nepočítají s výměnou baterie a elektroniku rovnou vyhazují. Odnáší to životní prostředí

28. 08. 2014 | redakce Nazeleno.cz


Také v Česku se začínají měnit zvyky uživatelů drobné domácí elektroniky. Zatímco v minulosti si lidé volili své mobilní telefony či notebooky tak, aby jim co nejdéle sloužily, dnes již s dlouhodobým užíváním nepočítají. Tomuto přístupu nahrávají samotní výrobci, kteří u nových modelů přístrojů často ani neumožňují výměnu baterie. Přitom akumulátor při každodenním využívání do dvou let ztrácí svou původní kapacitu. Zvýšená spotřeba, a tedy i výroba elektronických zařízení, však ohrozí životní prostředí a lidské zdraví.

Hloupý trend - nevyměnitelný akumulátor

U nových modelů mobilních telefonů, tabletů, ultrabooků, netbooků a stále častěji i u notebooků není možné snadným způsobem vyměnit baterii. Pro běžného uživatele je to nezvládnutelný úkol. Poté, co baterie doslouží, je totiž nutné svěřit přístroj kvůli výměně akumulátoru do servisu, nebo rovnou pořídit nový. Spotřebitelé proto již při výběru nových zařízení většinou nepočítají s jejich dlouhodobým využíváním. Už při nákupu plánují, že mobilní přístroj do dvou let vymění.

Výrobci drobné elektroniky stále častěji znesnadňují výměnu baterie. Lidé pak zbytečně vyhazují celý přístroj, který ještě mohl po výměně akumulátoru nějakou dobu sloužit. (Foto: BatteryShop.cz)

Kapacita baterií totiž běžně začíná po dvou letech výrazně klesat. Přístroj tak nevydrží v pohotovosti požadovanou dobu a jeho mobilita je omezena. Například většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie od 300 do 500 nabíjecích cyklů. To znamená, že je možné baterii maximálně pětsetkrát nabít a vybít. Poté dochází k poklesu kvality akumulátoru. Při každodenním dobíjení tak baterie notebooku vydrží zhruba jeden rok. Aby notebook splňoval svůj účel, je po této době třeba baterii vyměnit.

Li-Ion baterie je třeba měnit častěji, zvlášť u notebooků

Výrobci mobilních přístrojů u běžných modelů využívají zhruba v 65 % případů starší typ baterie Li-Ion, který se začal používat již v roce 1991. Přestože jsou již dávno na trhu modernější Li-Pol články s delší životností, k jejich masivnímu rozšíření zatím nedošlo. Důvodem jsou vyšší náklady na výrobu Li-Pol baterií, což by v důsledku zvýšilo i cenu přístroje.

Výrobci mobilních přístrojů svými postupy nahrávají trendu stále častějšího obměňování celých přístrojů. Spotřebitelé se tomuto tlaku přizpůsobují a při výběru mobilního telefonu či notebooku již možnost výměny baterie či kvalitu článku neřeší, počítají s výměnou přístroje v horizontu jednoho až dvou let. Běžná doba využívání mobilních přístrojů se tak zkracuje zhruba o dvě třetiny.

Autor komentáře: Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií