Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: GE pomáhá české firmě se spuštěním vysoce výkonné elektrárny na bioplyn

20. 04. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Česká společnost Chmel Pochvalov uvedla do provozu novou bioplynovou elektrárnu s výkonem 1,13 MW  v Pochvalově, necelých 60 kilometrů od Prahy. Elektrárna k pohonu vysoce výkonné kogenerační jednotky Jenbacher společnosti GE využívá bioplyn z kukuřice a rostlinného odpadu.  Tato vysoce účinná  forma konverze energie umožňuje dosáhnout zhruba 40procentní úspory energie díky využití kogenerační jednotky namísto separátního zařízení pro výrobu energie a tepla a je skvělým místním příkladem inovativní výroby elektrické energie.

Vzhledem k tomu, že je tento projekt v souladu s cílem Evropské unie snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 % a o stejný podíl zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, mohl realizátor projektu využít dotace z evropských fondů (OPPI) určené pro inovativní lokální projekty přispívající ke zvýšení výroby obnovitelné energie v regionu. V porovnání s emisemi, které by byly uvolněny do ovzduší při separátní produkci tepla kotlem na zemní plyn a při použití elektřiny z české rozvodné soustavy, sníží projekt emise oxidu uhličitého o 6 500 tun ročně.

Náš kogenerační projekt je skvělým příkladem toho, jak mohou malé a středně velké firmy významně profitovat z technologií pro alternativní a obnovitelnou energii,“ konstatuje ředitel společnosti Chmel Pochvalov Ing. Luboš Hejda. Luboš Hejda rovněž podotkl, že Chmel Pochvalov si vybral kogenerační technologii Jenbacher dodávanou společností GE zejména proto, že se vyznačuje špičkovou účinností, jež je zárukou ekonomické návratnosti projektu.

Elektrárna, která byla vybudována v obci Pochvalov zhruba 60 kilometrů od Prahy, představuje vůbec první instalaci motoru Jenbacher J416 v České republice. Vyrobená elektřina je dodávána do rozvodné soustavy, tepelná energie je směřována do fermentoru, kde podporuje výrobu bioplynu.

„Společnost GE je velice ráda, že mohla tak významný regionální projekt v oblasti bioplynu podpořit, neboť se může stát příkladem úspěšného obchodního modelu pro další menší a středně velké firmy a zároveň zvýší výrobu obnovitelné energie v zemi,“ prohlásil prezident GE Energy pro střední a východní Evropu, Rusko a Společenství nezávislých zemí Rod Christie.

Rod Christie rovněž pochválil českou vládu za to, že vytváří příležitosti pro malé a středně velké firmy rámcovou legislativou, jež umožňuje připojení menších výrobců elektrické energie – včetně elektráren na bioplyn – do regionální rozvodné soustavy.

Tento projekt rovněž ukazuje, jak důležitá je pro úspěch lokálních energetických projektů silná podpora soukromého a veřejného sektoru,“ prohlásil Christie.

Projekt od samého počátku podporovala společnost KLOR, s.r.o., jež je dlouholetým prodejním zástupcem pro plynové motory Jenbacher v České republice. Kogenerační jednotku dodala společnosti Chmel Pochvalov společnost MWK (energetická společnost zabývající se bioplynovými developerskými projekty), která zajišťovala projekční práce, výstavbu a nákup zařízení pro elektrárnu.

Společnost KLOR sídlí v Praze a na českém trhu působí od roku 1990. Společnost se zaměřuje na propagaci a prodej plynových motorů Jenbacher na českém trhu, včetně kogeneračních jednotek na jejjich bázi. 

 

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

humusMirek20. 04. 2010 10:20
 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií