Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Finance na Novou zelenou úsporám zajistíme, slíbila vláda

20. 02. 2013 | redakce Nazeleno.cz


Vláda dnes na svém zasedání schválila věcný záměr programu Nová zelená úsporám a potvrdila, že zajistí jeho financování i v případě výpadku výnosů z dražeb emisních povolenek. Podrobný způsob financování programu bude znovu diskutovat v březnu. Vhodný je návrh ministra životního prostředí, aby letošní alokaci alespoň do výše 1,5 miliardy korun dostal za úkol pokrýt ministr financí z rozpočtové rezervy. Ten by měl program uvítat, protože podpoří ekonomický růst a z daní se celá investice státu hned druhý rok do rozpočtu vrátí.

Výdaje na úsporná opatření se vrátí zvýšením HDP

Jak vyplývá z výpočtů ekonoma Miroslava Zámečníka a jeho týmu, když stát vynaloží 1 miliardu korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 miliardy korun. A to díky vysokému multiplikačnímu faktoru stavebnictví budov a také tzv. finanční páce – tedy podílu soukromého kapitálu, který se nabalí na každou korunu státní investice v případě podpory rezidenčních budov.

Samotná investice se téměř celá vrátí už během jednoho roku. Jeho příjmy z jednoho miliónu investovaného v dobře nastaveném programu činí 0,97 až 1,21 milionu korun na daních z příjmu stavebních firem a jejich pracovníků, ze sociálního a zdravotního pojištění zaměstnaných lidí a na nevyplacených sociálních dávkách, které by jinak bylo nutné vyplatit všem, kteří by bez tohoto programu neměli práci. K tomu je potřeba ještě připočíst nepřímý dodatečný příjem díky zvýšenému HDP.

Na financování se budou nejspíš podílet také Evropské fondy

Předpokládá se také, že program pomůže utlumit krizi v českém stavebnictví. Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, která reprezentuje přes 200 společností z oblasti energeticky úsporného stavebnictví, dodává: “Nová zelená úsporám jistě přispěje k oživení sektoru. Přesto už nyní víme, že efektivně využitelná absorpční kapacita podobného programu je několikrát vyšší, než navrhuje ministerstvo. Celkově činí 80 až 100 miliard Kč za období do roku 2020.“

Ministerstvo životního prostředí nyní předpokládá výnos z dražeb emisních povolenek kolem 26-28 miliard korun, což je za současné situace na trhu spíše optimistický odhad. Možnosti dofinancování programu však nabízejí Evropské fondy. Jejich zapojení by také mohlo umožnit žadatelům podávat žádosti průběžně, ne ve výzvách, a zvýšilo tak důvěru lidí v tento program.

Související články

Tagy: Aktuálně, Dotace a úspory, Zelená úsporám

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií