Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Dřevostavby tvoří 10 % postavených domů

27. 11. 2013 | Jan Pergl


Bydlení v domech postavených ze dřeva je stále oblíbenější. Svou roli určitě hraje i příznivá cena dřevěných montovaných domů. Dřevostavby jsou ale oblíbené možná i proto, že se lidé více zamýšlejí nad změnou dosavadního způsobu života.

Dřevostavby tvoří asi 10 % postavených domů

Trvale rostoucí zájem o dřevostavby v řadách tuzemských stavebníků dokazují oficiální statistická data z posledních let. Zatímco koncem devadesátých let se v České republice dle údajů Českého statistického úřadu ročně postavilo kolem stovky rodinných domů ze dřeva, v loňském roce to bylo už sedmnáct set. Znamená to, že dřevostavby v současnosti představují asi 10 % z celkového počtu rodinných domů dokončených za jeden kalendářní rok.

Trochu extrémní variantou dřevostaveb jsou sruby. Nehodí se všude, nemají je rádi památkáři a problémy mohou být i s energetickou bilancí stavby. Obyvatelé srubů si však pochvalují příjemné a zdravé bydlení. (Foto: Dřevostavby Rajec)

Vzhledem k tomu, že ještě na přelomu století se ze dřeva ročně postavila necelá 2 % domů, je to určitě dost. Jiná situace je ale například v Rakousku, kde dřevostavby tvoří až 30 % z výstavby rodinných domů. „Do budoucna se určitě můžeme k tomuto číslu dostat. Lidé dnes mnohem více vnímají přírodní materiály jako alternativu ke klasickým stavebním hmotám a materiálům. Uvědomují si, že dřevo je trvale obnovitelný zdroj, který je v symbióze se životním prostředím i lidským zdravím,“ vysvětluje například Miloš Bronček ze společnosti Drevodomy Rajec.

Zájem o zdravé bydlení roste

Realizátory dřevostaveb sice stejně jako všechny stavební firmy postihl útlum poptávky po nových projektech, ale ten ale podle jejich tvrzení nebyl až tak drastický. Nahrává jim totiž obecně zvýšený zájem lidí o zdravější a méně energeticky náročný způsob života. Svou roli sehrává také těžko uchopitelná pocitová stránka, která často rozhoduje o tom, proč si člověk nakonec vybere stavbu z přírodního materiálu. Ať už se jedná o dům z masivní kulatiny či trámů, případně o další stavební systémy na bázi dřeva.

Obliba dřevostaveb a obecně domů z přírodních materiálů má svůj vědecký základ. Pozitivním vlivem přírodních stavebních materiálů na zdraví a psychiku člověka se zabývá například věda zvaná stavební biologie neboli baubiologie. Jde o obor na pomezí architektury, ekologie a medicíny, který vznikl před lety v Německu (odtud název baubiologie) a postupně se prosazuje i v českých podmínkách. Dřevo a přírodní materiály obecně jsou jeho optikou vnímány jako součásti staveb, které mají klíčový dopad na kvalitu vnitřního prostředí. A to jak díky ekologicky nenáročnému způsobu výroby, tak i dalším vlastnostem, které může mít jen „živý“ materiál. Mezi ně patří především schopnost vytvářet optimální vlhkostní podmínky a tepelnou pohodu a omezovat umělá elektromagnetická pole a geopatogenní zóny.

Přírodní stavby na Nazeleno.cz:

Související články

Tagy: Aktuálně, Bydlení, Stavba a rekonstrukce, Dřevostavby

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií