Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Den otevřených dveří ve větrných elektrárnách

02. 06. 2009 | Tisková zpráva


Moderní větrné elektrárny v 15 lokalitách na území celé České republiky se otevřou pro veřejnost v sobotu 13. června od 10 do 16 hodin. Česká společnost pro větrnou energii tím přispívá k oslavě Mezinárodního dne větru, který celosvětově připadá na 15. června.

Široká veřejnost v České republice bude mít po roce opět možnost posoudit, jak daleko se posunula ekologická výroba elektřiny z větru. V sobotu 13. června v době od 10 do 16 hodin totiž otevře své brány k bezplatné prohlídce 15 větrných elektráren po celé zemi a Informační centrum o obnovitelných zdrojích v Hradci Králové.

Den větru - program

Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE), profesní asociace která v ČR obor zastřešuje, tím v předstihu oslaví Mezinárodní den větru připadající na 15. června. Akci pořádá Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s European Wind Energy Association u příležitosti Světového dne větru. Partnery akce jsou Zelená energie Skupiny ČEZ a Česká pojišťovna.

Více o větrné energii na Nazeleno

   – Větrná energie v České republice

   – Malá větrná elektrárna. vyplatí se?

   – Alternativní energie roste, ne z větru

   – Větrné elektrárny a veřejné mínění

   – Neúspěšné referendum ve Stříbře

Návštěvníci budou mít šanci přímo na místě promluvit s odborníky na větrnou energii a především vidět stroje v provozu z bezprostřední blízkosti. Zároveň se mohou přesvědčit o jejich bezpečném, bezhlučném a ekologickém provozu při výrobě 100% čisté zelené energie. Informace o akci včetně polohy jednotlivých VtE  budou k dispozici na internetových stránkách ČSVE www.csve.cz.

„Rádi bychom navázali na úspěšné tři ročníky této akce. Zejména na loňský ročník, který poprvé kompletně organizovala ČSVE a kdy se na vybrané elektrárny vypravilo celkově cca 2500 návštěvníků. Letos bychom chtěli tento rekord ještě zvýšit,“ uvedl předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.

Zájemci o větrné elektrárny se mimo jiné dozvědí, že:

  • v České republice se v současnosti točí přes 100 vrtulí
  • větrné elektrárny v ČR loni vyrobily 244,7 milionu kWh elektřiny a pokryly tak spotřebu 172 tisíc lidí, což je cca město velikosti Plzně
  • z větru by se v ČR mohlo vyrábět 6 až TWh elektřiny, což je spotřeba více než čtyř milionů lidí
  • aktuální výkupní cenou 2,34 Kč/kWh je větrná energie nejlevnějším obnovitelným zdrojem a výrobními náklady začíná konkurovat některým starším uhelným elektrárnám
  • využití větru člověkem má bohatou historii a v Informačním centru obnovitelné zdroje v Hradci Králové mohou zhlédnout např. model pojízdného vodního čerpadla s větrným pohonem, interaktivní expozici o využití větrné energie nebo filmy o výstavbě a provozu větrné elektrárny

Za rok od posledního dne otevřených dveří (21. 6. 2008) přibyly dosud na území ČR další nové větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu více než 20 MW. Mezi nejnovější počiny patří větrné elektrárny u Horního Částkova, Nové Vsi v Horách, Bantic, Horní Loděnice-Lipiny .

V současnosti je na území České republiky ve větrných elektrárnách instalován výkon v hodnotě 150 MW (koncem března 2008 šlo o 133,1 MW). Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) vychází z platné Státní energetické koncepce schválené vládou ČR v roce 2004 a předpokládá, že do roku 2010 vzroste instalovaná kapacita ve větrných elektrárnách na 450 MW. Celková roční výroba ve větrných elektrárnách tak dosáhne 930 GWh a pokryje spotřebu 640 tisíc lidí (tj. cca polovina hlavního města Prahy). Do čtyř let se počítá s instalovaným výkonem ve větrných elektrárnách ve výši 1000 MW. Tyto kapacity vyrobí přibližně 2,5 TWh elektrické energie, což je prakticky ekvivalent dnešní výroby ve vodních elektrárnách.

Související články

Tagy: Energie, Ze světa, Události, Tiskové zprávy, Aktuálně, Energetika, NazelenoPlus, Větrná energie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií