Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: ČEZ a Elmarco jako první na světě úspěšně otestovaly solární panely s nanovlákny

01. 04. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Energetická skupina ČEZ a společnost Elmarco ukončily první část společného testovacího projektu. Poprvé na světě porovnaly výkony solárních panelů využívajících nanovláken s vlastnostmi běžných křemíkových panelů. Testy dopadly pozitivně pro solární panely s nanovlákny (DSSC – dye-sensitized solar cells).

Testy panelů probíhaly v době od 20. září do 20. prosince 2009 na pozemcích jaderné elektrárny Temelín. S výrobou panelů pro testování a s testy samotnými pomáhala společnost Solartec z Rožnova pod Radhoštěm. Z měření vyšlo několik milionů údajů, které výzkumný tým  vyhodnotil pomocí speciálního softwaru. Podrobné výsledky budou prezentovány na Fotovoltaickém Fóru 2010, které se koná 1.-2. dubna v Plzni.


Solární panel na bázi nanotechnologií

Výsledky testů potvrdily, že DSSC panely mohou najít uplatnění mimo solární farmy. Hodí se například pro využití do míst s nižší intenzitou osvitu, při opláštění budov nebo dokonce v interiérech. Narozdíl od křemíkových panelů, u kterých dochází při nižším osvitu ke snížení účinnosti, vykazují při nízkém osvitu DSSC panely až o 80 % vyšší účinnost než při vysoké intenzitě osvitu. Zároveň testované DSSC panely byly oproti křemíkovým panelům méně citlivé na změny teploty. Zatím však DSSC panely stále vykazují nižší celkovou účinnost než křemíkové panely. Důležité je, že existuje potenciál pro zvýšení účinnost různými technickými opatřeními, k jejichž návrhu přispěl i náš test. Otázkou dalšího vývoje a průmyslové výroby je i zajištění jejich odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Zahájení průmyslové výroby panelů s nanovlákny plánuje společnost Elmarco se svými partnery již do konce letošního roku.

Pro Skupinu ČEZ je projekt součástí výzkumu, vývoje a testování nových energetických technologií. „Vývoj další generace fotovoltaických článků je zaměřen buď na vyšší účinnost či na větší využití v průběhu dne, zpravidla články z levnějších materiálů než je drahý čistý křemík. Právě tento směr byl pilotním testem sledován. Budoucí využití těchto článků se očekává především jako součást budov, tzv. BIPV (building integrated photovoltaics). Masová  průmyslová výroba by pak měla přinést jejich zlevnění, ostatně jak to je obvyklé u jiných zařízení pro energetiku,“ uvedl Aleš Laciok, koordinátor výzkumu a vývoje ČEZ, a. s.

Elmarco, díky své unikátní technologii Nanospider TM, vyvinulo panely, které k zachycení sluneční energie a její přeměně na energii elektrickou využívají nanovlákna oxidu titaničitého (TiO2). „Nikde na světě doposud nebyla použita nanovlákna pro solární panely. Tento nový typ solárních panelů je založen na principu technologie DSSC a naše společnost jej poprvé představila na světovém summitu Nanofibers for the 3rd Millennium-Nano for life 2009 v Praze.“ uvedl Ladislav Mareš, zakladatel a jednatel firmy Elmarco.

 

Tagy: Energie, Aktuálně, Solární energie, Fotovoltaika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Rok po akci Fotovoltaické Fórum 2010Joma Mareji24. 02. 2011 12:32
 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií