fbpx

Česká společnost pro větrnou energii: Situace s připojováním obnovitelných zdrojů není tak kritická0

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Rozvoj obnovitelných zdrojů v České republice má bezesporu své mantinely. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) však důrazně odmítá závěry společnosti ČEPS, že jediným řešením je zákaz připojování nových obnovitelných zdrojů.

Vzrůstající využívání obnovitelných zdrojů je globálním fenoménem, i v rámci Evropské unie jde o jednu z priorit v oblasti energetiky. Česká republika má vůči EU platný závazek. Výrobu ve výši 8% z obnovitelných zdrojů. I když nové zdroje přibývají, stále je tento závazek nesplněný.

Reklama

ČEPS doslova děsí své okolí tím, že je vydáno hodně povolení do sítě na stavbu nových solárních elektráren, a to prý způsobí kolaps. Je ale škoda, že má tak krátkou paměť. V roce 2005, když se v Česku začaly stavět první větrné elektrárny, vypadala situace ještě černěji. Byly vydány povolení na více větrných elektráren, než je dnes na solární. A jak to dopadlo? Nepostavila se ani desetina,“popisuje situaci předseda ČSVE Michal Janeček. A dále vysvětluje: „ČEPS mate veřejnost, že všechny povolené elektrárny se souhlasem k připojení, se do sítě nevejdou. To ale není pravda. Každá elektrárna, před schválením energetikou, musí zpracovat studii, zda se do sítě vejde a jaký může mít výkon. Teprve potom dostane od energetiky povolení. Je tedy důležité, aby si lidé uvědomili, že souhlas dostávají na základě studie ty zdroje, které mohou být bez potíží pro energetiku připojeny. Nejedná se tedy o žádný chaotický proces! “

Situace není tak kritická, jak se popisuje. Už jenom tím, že slunce a vítr působí v jiný okamžik. Například větrné elektrárny pracují nejlépe v noci, zatímco sluneční přes den. Nedochází ke sčítání špiček, jak popisuje ČEPS.

Odpůrci solárních elektráren tvrdí, že se kvůli ní dramaticky zdraží elektřina, a možná se brzy i zdvojnásobí. To by se ale musely stavět solární elektrárny stejným tempem po dobu 70 let! Jestliže se letos postaví u nás 1000 MW výkonu ve slunci, zdraží to elekřinu o 0,2 Kč. ČEZ však za poslední 3 roky zdražil elektřinu o celou 1 Kč,“ dodává Janeček. 

Ke konci prosince 2009 byl na území ČR ve větrných elektrárnách instalován výkon v hodnotě 193,2 MW. Tyto větrné elektrárny vyrobily v průběhu loňského roku celkem 288,1 GWh elektřiny. Zároveň tato produkce znamenala pokrytí roční spotřeby 259 tisíc lidí. Obrazně by šlo např. o dodávku elektřiny pro všechny obyvatele Plzně a Pardubic dohromady.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz