Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Blog - sen o paneláku 3.0

31. 10. 2014 | Michal Doležel


Navzdory obecnému mínění jsou (zvláště ty menší) panelové domy velmi příjemným místem k bydlení. Samozřejmě, jde u velmi utilitární architekturu, jsou zde použity zastaralé materiály, může být problém s hlukem. Ale na rozdíl od běžných novostaveb mám u panelových domů pocit, že je projektoval někdo, kdo opravdu přemýšlel na racionálním řešením levného, ale přiměřeně pohodlného bydlení a nesnažil se za každou cenu jen o ekonomický zisk.

Zapomeňte také na Panelstory. Sídliště jsou většinou už dobře a někdy až moc prorostlá zelení a většinou se v nich dobře žije, dýchá a pozoruje ptáky. Ale o tom až jindy. Starší panelový dům se jeví jako velmi vhodný základ pro další vylepšování. Nosná konstrukce z panelů je většinou v dobrém stavu, nejčastěji se proto vyměňují rozvody, okna a zatepluje se fasáda. V takto rekonstruovaném panelovém několik let žiju k naprosté spokojenosti.

Celkově lze ale bohužel říci, že rekonstrukce panelových domů často zůstávají jen jaksi na půl cesty a z úprav domu by bylo možné vytěžit více. Samozřejmě, je zde finanční hledisko, problematické domlouvání všech členů společenství vlastníků, nechuť k radikálním řešením... Sdružení Ekowatt často v souvislosti s rekonstrukcí panelových domů mluví o "paneláku 2.0". My pojďme dále zkusme si představit, co by mohl mít "panelák 3.0":

Dostatečné zateplení fasády - tedy alespoň 30 cm polystyrenu pro dosažení lepších tepelně-izolačních vlastností.

Zapomeňte na nejlevnější plastová eurookna. Co tahle zvolit trojskla a předsazenou montáž přímo na rovinu tepelné izolace? Obyvatelé by takto také získali větší parapety. A když už ne trojskla všude, tak alespoň na všechny světové strany a na jih dvojskla...

Aktivní větrání s rekuperací - zařízení, které velmi zvyšuje obývací komfort bytů, až se divím, že skoro nikde v panelových domech není. Přitom náklady na jeden průměrný byt v průměrném domě se podle Ekowattu pohybují - myslím - okolo 50 000 Kč.

Více hlídat technologii podlah - levná plovoučka z Bauhausu je cesta do pekel skrze kročejovou neprůzvučnost.

Zaměřit se na design společných prostor - zde je mnoho možností. Co tahle zrcadlo, vylepši omítky, schovat rozvody?

Lokální vytápění s využitím sluneční energie. Plochá střecha je ideální místo pro solární kolektory. 

A nebo jít ještě dále - společná dílna, dobře zabezpečená kočárkárna, prádelna s kvalitní pračkou a sušičkou (V jednom domě jsem ji viděl. Měli zde kasičku na příspěvky za vyprání a sušení prádla a světe div se, opravdu to fungovalo.). Ale je možné jít ještě dále. Nabízí se zvětšení lodžií - prý je to technicky možné a konstrukce panelového domu to unese. Pochozí zelená střecha, předzahrádky... možnosti tu jsou. Jak vidíte možnosti panelových domů vy?

Foto: Thinkstockphotos.com

Tagy: Aktuálně, Bydlení, Stavba a rekonstrukce

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií