Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: 5 největších větrných elektráren v ČR

30. 06. 2011 | Michaela Vinšová


Větrné elektrárny se v České republice začaly výrazněji prosazovat až po roce 2002, kdy stát zvedl výkupní ceny elektřiny vyráběné z větrné energie. Mnoho investorů se proto dalo do stavby a počet větrných parků se rok od roku zvyšuje. Výroba elektřiny ze všech větrných elektráren činila v roce 2010 celkem 335 GWh, což stačí na pokrytí spotřeby energie ve zhruba 95 700 domácnostech.

Elektřina z větrných elektráren stačí na pokrytí spotřeby 95 700 domácností.“

V současnosti činí celkový instalovaný výkon větrných elektráren v ČR již 215 MW. V tomto ohledu jednoznačně vede Ústecký kraj s instalacemi v rozsahu 87 MW. Dalšími oblastmi, kde můžete potkat mnoho větrných parků, jsou Olomoucký kraj s instalacemi ve výši 37,2 MW Karlovarský kraj, kde je celkový výkon instalací 36 MW. Jaké větrné elektrárny jsou největší a kde je najdete?

Kryštofovy Hamry (42 MW)

Obří větrný park o celkovém instalovaném výkonu 42 MW se nachází v Ústeckém kraji (na Chomutovsku). Tato největší farma větrných elektráren u nás se skládá z 21 turbín (každá o výkonu 2 MW) umístěných na Krušnohorském hřebeni. Do provozu byla uvedena v roce 2007 a roční výroba elektřiny za rok 2009 se pohybovala v hodnotách 97,1 GWh. Kryštofovy Hamry tak za rok dokáží zásobit až 30 000 domácností a ročně uspoří emise CO2 v rozsahu cca 70 000 tun.


Větrná elektrárna Kryštofovy Hamry. Zdroj: http://www.ecoenerg.cz/

Kryštofovy Hamry, které patří německé firmě Ecoenerg, by se měly podle posledních informací do budoucna rozšířit o další 4 stroje. Tento projekt by měl být hotový už v letošním roce.

následující kapitola >

Tagy: Energie, Aktuálně, Větrná energie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Trochu bych šetřilVladimír Šťastný06. 03. 2012 21:01
 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií