fbpx

Elektrokolo: Jak vybrat to nejvhodnější?0

Do města stejně jako do terénu. Přemýšlíte nad tím, jak se levně, pohodlně a bez námahy dostat do práce či do školy? Anebo si vyjet do přírody a nemuset se bát dlouhých kopců? V obou případech oceníte elektrokolo – kolo, které vám dodá právě tolik „energie“, kolik budete potřebovat.

Rádi byste se do práce dostali rychle, bez obtíží a dopravních zácp a přitom při cestě nepropotili košili? Oblíbený dopravní prostředek na dvou kolech zná sice každý, jeho modernější příbuzný vybavený motorkem si však popularitu zatím získává. Ze zkušeností mnoha spokojený elektrocyklistů je ale už teď jasné, že právě elektrokolo může být odpovědí. Spojte pojmy pohodlí, rychlost a ekologie a vyjde vám tenhle sympatický dopravní prostředek.

„Důležité je cítit se na elektrokole příjemně a vyzkoušet si ovládání asistence elektromotoru a další prvky.“

Reklama

Extrémně vysoké ceny pohonných hmot možná nejednoho z nás přiměly zamyslet se nad tím, jak by se na dopravě dalo ušetřit. Elektrokolo by se právě v takovém případě mohlo stát řešením. Ať už zvažujete pořízení elektrokola na cesty do práce, anebo na rekreační jezdění, široký sortiment elektrokol nabízí pro každého něco. Lze si vybrat skládací, terénní i městskou verzi. Jednotlivé typy uvádí server Arecenze ve svém srovnání elektrokol.

TÉMA: Elektrokola

– Test elektrokola do terénu

– Na co si dát pozor při nákupu

– Jak vybrat elektrokolo

11 nej skládacích kol

Elektrokolo podle využití

Na trhu lze vybírat z několika základních skupin, které se dělí podle použití na městská, skládací, trekingová a horská. Každá z těchto kategorií nese svá specifika, takže vybírat elektrokolo právě podle způsobu užití se rozhodně doporučuje.

  • Elektrokol určených pro městské jezdění na trhu najdete nejvíc. Městské kolo je uzpůsobeno pro silniční jezdění, splňuje tedy základní požadavek na pohodlné nastupování, vystupování i stabilitu.
  • Na skládacím kole se pohodlně povozíte po městě i mimo něj, výhodou je to, že ho uskladníte i v bytě, kde není místa nazbyt. Jednoduše složit a přenést, to jsou hlavní priority tohoto typu elektrokola.
  • Trekingové kolo vás nezklame při vyjížďce po cyklostezce, stejně jako na polní cestě. Splňují také požadavek na delší asistovanou jízdu, potěší tedy všechny rekreační cyklisty, kteří si rádi užijí pohodovou jízdu i v kopcovatějším terénu.
  • Horské elektrokolo zvládne terén stejně dobře jako běžné horské kolo. Nabídne vám solidní dojezd i výraznou asistenci v náročnějších úsecích cesty. Kromě těchto základních kategorií elektrokol se na trhu objevují i takové modely, které nelze jednoznačně zařadit do jedné z těchto kategorií, jedná se ale spíše o výjimky.


Mezi elektrokoly lze vybírat z řady značek a modelů, zde elektrokolo  flow e-bike. Zdroj: http://www.designboom.com/

Zajímejte se o baterii, dojezd i váhu

Už předešlé rozdělení napovídá, že nejdůležitější parametr při výběru elektrokola je jeho následné použití. „Pakliže máte jasno ve způsobu používání elektrokola, vyzkoušejte jej. Dle mého názoru je nejdůležitější se na kole příjemně cítit, vyzkoušet si ovládání asistence elektromotoru a další ovládací a bezpečnostní prvky,“ doporučuje Michal Homola ze společnosti 4frtm s.r.o.

S prodejcem byste rozhodně měli konzultovat také typ použitých baterií, motoru a v neposlední řadě získat informaci o reálném dojezdu kola. Standardem jsou dnes lithiové baterie, zásadním parametrem je jejich kapacita. Právě ta nejvíc ovlivní to, jak daleko s elektrokolem dojedete. Reálný dojezd kola však v ojedinělých případech může být výrobcem zkreslen, a tak je lepší porovnat uváděnou dojezdovu vzdálenost v závislosti na reálné kapacitě baterie. Poradit by vám v tom měl především prodejce. Nutno ale poznamenat, že dojezdová vzdálenost je ovlivněna řadou faktorů, mezi které patří váha jezdce, profil trasy, povětrnostní vlivy, ale i styl jízdy či samotné seřízení kola.


Baterie se u většiny modelů dá vyjmout a nabíjet tam, kam se vám celé kolo nevejde. Zdroj: http://www.velec.ca/

Podstatnou informací při výběrů je také váha elektrokola. „Při výběru si nezapomeňte takové elektrokolo potěžkat, dnes se elektrokola s lithiovými bateriemi pohybují kolem 22 – 27 kg,“ říká Homola. Tato informace bude zásadní zejména pro toho, kdo plánuje na elektrokole i delší úseky bez podpory. Také v náročnějším terénu např. po vybití baterie je totiž váha kola celkem znát.

Životnost elektrokola sledujte podle baterie

Pokud se vážně rozmýšlíte nad koupí elektrokola, určitě vás v rámci ekonomického počínání zajímá i životnost takového vozítka. Jako v každé oblasti, i zde můžete narazit na méně či více kvalitní zboží.

Životnost elektrokola je podmíněna především životností baterie. „Nejdůležitější částí elektrokola je použitá baterie. Životnost se u ní udává v tzv. nabíjecích cyklech. Nikdy by se baterie neměla nechat déle vybitá a na mrazu. Naopak, pakliže se budete o baterii „pěkně starat“, prodejce Vám podle typu použitých článků poradí tak jak výrazně prodloužíte její životnost,“ říká Michal Homola. Životnost baterie tedy ovlivníte především způsobem a intenzitou používání.

Kolik za elektrokolo zaplatíte?

Ceny elektrokol se pochopitelně velmi liší. „Samotnou výši ceny ovlivňují zejména použité komponenty, ať už jde o komponenty cyklistické nebo součást elektropohonu. Osobně nedoporučuji kupovat podezřele levné elektrokolo, v konečném důsledku se totiž právě taková koupě nejvíce prodraží,“ říká Homola. Zkrátka, i zde platí moudro: nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Cena elektrokol se orientačně pohybuje mezi 20 a 50 tisíci korunami.


Vybírejte takové kolo, na kterém se budete příjemně cítit. Zdroj: http://www.velec.ca/

Některé užitečné tipy a informace na závěr:

  • elektrokola vám mohou nabídnout asistovanou jízdu až na 100 km (dle kapacity baterie)
  • baterii dobijete cca za 2 – 5 hodin v běžné zásuvce, u většiny modelů ji lze z kola vyjmout
  • na elektrokole můžete jezdit i v dešti, pozor je třeba dát na hlubší kaluže
  • elektrokolo na rozdíl od motocyklu nemusíte nikde registrovat ani přihlašovat
  • při jízdě na elektrokole nepotřebujete žádnou speciální výbavu či oděv
  • při nákupu se zajímejte, zdali si kolo můžete nechat pojistit proti krádeži
  • je dobré si také ověřit, zda kolo splňuje parametry dané normou (ČSN EN 14764 a ČSN EN 15194)
  • tipy na vhodné modely elektrokol sbírejte z nezávislých testů, které mnohé napoví
  • zajímejte se o záruku, kterou na elektrokolo (resp. především na baterii) výrobce poskytuje

Oblíbit si jízdu na elektrokole může stejně tak důchodce, jako student. V tom, abyste se všude dostali rychle, pohodlně a bez námahy, vás nemůže omezit ani fyzická kondice.  Abyste se však na elektrokole cítili co nejlépe, vybírejte pečlivě a rady jak úspěšně nakoupit rozhodně nepodceňujte. Investice do elektrokola přeci jen není zanedbatelná, a tak se vyplatí pečlivé zvážení.

Autor: Jana Poncarová